Η Ζάλγκιρις δεν έδειξε κανένα έλεος στην Γκραν Κανάρια και τη συνέτριψε με 98-64. Οι Λιθουανοί έχουν ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στους «8» της Euroleague, όμως θα τις εξαντλήσουν μέχρι τέλους. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Εντγκάρας Ουλανόβας με 18 πόντους, ενώ θετικοί ήταν οι Γουόλκαπ και Τόμπσον με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Οι Λιθουανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την καλή τους άμυνα, έπνιξαν τους Ισπανούς στην πρώτη περίοδο. Το 25-10 είναι νομίζουμε αντιπροσωπευτικό του τι συνέβη την πρώτη περίοδο. Ο Εντγκάρας Ουλανόβας με δέκα πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του, η οποία έδειχνε σε καλή κατάσταση.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ανταγωνιστικό του παιχνιδιού, καθώς οι «νησιώτες» βρήκαν χώρους δράσης με τον Έρικσον και τον Ραμπασέντα, όμως η αλήθεια είναι πως η εικόνα του ματς, μας προϊδέαζε για εύκολη νίκη της Ζάλγκιρις. Το 46-27, ήταν κολακευτικό για τους Ισπανούς και η Νέμεσις θα ερχόταν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το επιμέρους 31-18 ήταν και η ταφόπλακα για την ισπανική ομάδα, η οποία είχε παρατήσει την άμυνα κι έδειχνε παραδομένη στις ορέξεις των γηπεδούχων. Οι Γκριγκόνις και Βέστερμαν ήταν παραγωγικοί, ο Ουλανόβας ήταν ογκόλιθος στα μετόπισθεν και το 77-45 τα έλεγε όλα.

Το τελευταία δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο νικητής είχε γίνει γνωστός ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού. Η Ζάλγκιρις πήρε το ροζ φύλο αγώνα με σκορ 98-64, όμως οι πιθανότητες να προκριθεί και φέτος στα playoff της Euroleague είναι μικρές έως μηδαμινές.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 46-27, 77-45, 98-64