Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ της Α1 χάντμπολ γυναικών εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 22-16 της Νέας Ιωνίας.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το απόλυτο των νικών που έχει στο πρωτάθλημα και πλέον εξασφάλισε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια που πριν λίγο καιρό κατέκτησε το κύπελλο στοχεύει στο νταμπλ που θα ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά.

Στο παιχνίδι με αντίπαλο τη Νέα Ιωνία ο ΠΑΟΚ έδειξε με το καλημέρα τις προθέσεις του όταν και προηγήθηκε με 12-8 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ένα σερί της ομάδας της Θεσσαλονίκης έδωσε την ευκαιρία στις γηπεδούχες να προηγηθούν με 16-9 και 18-10 στο 42ο λεπτό. Η Νέα Ιωνία δεν κατάφερε να βρει το εύκολο γκολ και γνώρισε την τρίτη φετινή ήττα της από τον ΠΑΟΚ.

Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες και στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-2, 6-3, 8-4, 9-6, 12-8 (ημχ), 12-9, 16-9, 18-13, 19-14, 20-14, 22-16

ΠΑΟΚ Mateco (Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου, Ζυγούρα, Κρίτζαλη, Ευμορφίδου, Καμποΐμ, Σαμολαδά, Ράτσικα, Κωστοπούλου, Μπατζαρακούδη, Νίκολιτς, Ζίντεκ, Φερφόλια, Αρβανίτη, Κουρκουλάκη.

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Ναϊσίδου- Σαμαράς): Κελεσίδου, Μανιά, Φράγκου, Παπανικολάου, Γκουζούλη, Καρέλα, Μακρή, Διακογιάννη, Χρυσή, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Άντριτσουκ, Κόβιτς, Χρονοπούλου, Στουγιαννίδου.