Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε έναν υγιεινό περίπατο, κερδίζοντας την Γκραν Κανάρια με σκορ 90-55.

Το ματς

Οι Ισραηλινοί μπήκαν με σκόπο να τελειώσυν πολύ γρήγορα την υπόθεησ-νίκη. ο Ταϊρίκ Μπλακ έκανε πλάκα στους αντιπάλους του, σκοράροντας οχτώ πόντους. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έβλεπε πως οι «νησιώτες» κλασικά δεν έπαζα άμυνα, κι έδωσε εντολή για γρήγορο μπάσκετ. Το 21-9 ήταν φτωχό για να περιγράωψει κανείς την ανωτερότητα των γηεπδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο το δίδυμο Γουίλμπεκιν και Τάιους έκανε πράγματα και θαύματα με τον Μαρτίνεθ να μην μπορεί να πιστέψει τι του συμβαίνει. Ο Ισπανός κόουτς πήρε δύο τάιμ-άουτ, για να συνετίσει τους παίκτες του, όμως άπαντες είχαν στο νου τους, το ισπανικό πρωτάθλημα. Το 48-30 νομίζουμε αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να πεις για το δεύτερο ημίχρονο. Η Μακάμπι ήταν πολύ άνετη στο ματς και με τους Πάργκο και Γουίλμπεκιν να κάνουν πάρτυ, η διαφορά εκτινάχθηκε και στους 20 πόντους (60-40). Το ματς είχε κριθεί ουσιαστικά και οι δύο προπονητές έκαναν σχέδια για τα επόμενα παιχνίδια στις εγχώριες λίγκες. Το 64-45 τα έλεγε όλα και το μόνο που περιμέναμε ήταν το τελικό σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα αύξησαν τη διαφορά τους από τους Ισπανούς και τελικά κέρδισαν με σκορ 90-55, χωρίς να δυσκολευτούν.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 48-30, 64-45, 90-55