Η Ράγιο Βαγεκάνο προηγήθηκε στο Ιπουρούα με γκολ του Πόθο στο 40ο λεπτό, όμως, η Εϊμπάρ πήρε την νίκη με 2-1 χάρις στα γκολ των Σάρλες στο 64′ και του Πέδρο Λεόν στο 73′ και “βύθισε” και άλλο την ομάδα της Μαδρίτης η οποία είναι σε πάρα πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την παραμονή.

Από την άλλη η Εϊμπάρ με αυτή την νίκη μείωσε την διαφορά από την 7η θέση στους 4 βαθμούς και βλέπει…Ευρωπαϊκό εισιτήριο όντας στην 10η θέση με 39 βαθμούς.

Σε ματς “ζωής και θανάτου” Ουέσκα και Θέλτα τα έπαιξαν όλα για όλα και οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ελέγχουν το ματς καθώς προηγήθηκαν 2-0 χάρις τα γκολ των Μπράις Μέντεθ και Ιάγο Άσπας, όμως, η Ουέσκα δεν τα παράτησε και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε επική ανατροπή όπου μέσα σε δέκα λεπτά σκόραρε τρία γκολ με τους Γκαγέγκο, Άβιλα και Πουλίδο και έφερε “τούμπα” το ματς, όμως η Θέλτα πήρε τον πολυπόθητο βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Μπουντεμπούζ και ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία παραμένοντας πάντως στην επικίνδυνη ζώνη.

Η Ουέσκα “βούλιαξε” και άλλο καθώς πλέον μόνο με θαύμα θα σωθεί όντας τελευταία με 23 βαθμούς.