Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν σαρωτικός απέναντι στην Μπουντούτσνοστ και δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και αφού επικράτησε με 97-54 κατέκτησε τον τίτλο στην Αδριατική Λίγκα, ενώ πήρε και το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της νέας σεζόν.

Ο τελικός του «Αλεξάνταρ Νίκολιτς» ξεκίνησε με μεγάλη καθυστέρηση λόγω των επεισοδίων που έγιναν πριν από την έναρξη του παιχνιδιού, τον οποίο και σημάδεψαν, όμως αυτό δεν φάνηκε να επηρεάζει τους «ερυθρόλευκους» που εμφανίστηκαν εντυπωσιακοί μέσα στο παρκέ.

Οι παίκτες του Τόμιτς έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ότι είναι αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και να είναι αυτοί που θα κατακτήσουν τον τίτλο και αυτό φάνηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου όταν και προηγήθηκαν με 18-13. Στην δεύτερη περίοδο το τοπίο έγινε ακόμα πιο ξεκάθαρο καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πραγματικά κυρίαρχοι σε όλους τους τομείς και κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +26 (47-21) και να πάρουν προβάδισμα νίκης από πολύ νωρίς.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν ότι θέλουν εντός του αγωνιστικού χώρου και να φτάνουν τελικά στην άνετη επικράτηση με 97-54 και να είναι αυτοί που θα πάρουν μέρος στην Ευρωλίγκα της νέας σεζόν.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρίβερς και Τσόβιτς με 21 και 9 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους σε μία καταστροφική βραδιά διασώθηκε μόνο ο Κόουλ με 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 47-21, 74-37, 97-54.