Η Μάντσεστερ Σίτι με επαγγελματική εμφάνιση και χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα πέρασε με 0-2 από την έδρα της Μάντσεστερ Γιουναίτεντ και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της Premier League.

Αυτή ήταν η 11η συνεχόμενη νίκη για τους «πολίτες» που προσπέρασαν την Λίβερπουλ και πλέον έχουν μπροστά τους τις αναμετρήσεις με Μπέρνλι (Ε), Λέστερ (Μ) και Μπράιτον (Ε) για να στεφθούν πρωταθλητές.

Ο Γκουαρδιόλα ήθελε οι παίκτες του να πιέσουν ψηλά, όμως αυτό δεν είχε αποτέλεσμα και έδινε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν ευκαιρίες με τις γρήγορες αντεπιθέσεις τους. Ο Πογκμπά απείλησε πρώτος τον Έντερσον, όμως το σουτ του δεν είχε καμία τύχη, ενώ το ίδιο συνέβη και με την προσπάθεια του Λίνγκαρντ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε με τον Μπερνάρντο Σίλβα να σουτάρει δυνατά, όμως ο Ντε Χέα ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε την μπάλα. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά και οι δύο ομάδες αναλώθηκαν περισσότερο σε μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Στέρλινγκ έχασε μοναδική ευκαιρία, καθώς αφού απέφυγε τους αντιπάλους του σούταρε από πολύ ευνοϊκή θέση, όμως ο Ντε Χέα ήταν εκεί για να τον σταματήσει.

Οι Πολίτες είχαν τα ηνία με την έναρξη της επανάληψης και ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μπερνάρντο Σίλβα, ο Γκουντογκάν βρήκε τον Πορτογάλο και αυτός με τρομερό σουτ έκανε το 0-1. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Αγκουέρο θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι του Ντε Χέα. Λίγο αργότερα ο Λίνγκαρντ έχασε μοναδική ευκαιρία, ο Ράσφορντ σέντραρε και ο Άγγλος προ κενής εστίας δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Η Σίτι σιγούρεψε το «διπλό» όταν ο Σανέ έγινε κάτοχος της μπάλας, μετά από τρομερή αντεπίθεση και με ένα εντυπωσιακό τελείωμα έκανε το 0-2. Ο Λουκάκου προσπάθησε να απειλήσει τον Έντερσον με την προσπάθειά του να μην έχει αποτέλεσμα, ενώ οι συμπαίκτες του έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Γκουαρδιόλα έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος, ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν χαμένοι.