Στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα διεξήχθη η τρίτη πράξη ανάμεσα στη Μπασκόνια και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η «αρκούδα» έκανε το break, κερδίζοντας τους Βάσκους με σκορ 77-84 κι έγινε πάλι το φαβορί, για να προκριθεί στο Final Four της Βιτόρια. Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν συγκλονιστικός με 28 πόντους και 5 τελικές πάσες, απαοεικνόντας ότι είναι παίκτης μεγάλων αγώνων.

Η «αρκούδα» μπήκε αγριεμένη στο παρκέ της Φερνάντο Μπουέσα Αρένα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας (100% βολές, 60% τρίποντα, 67% δίποντα), έχοντας για κορυφαίο τον Ντε Κολό με εφτά πόντους. Οι Βάσκοι είχαν πολύ άγχος, αστόχησαν σε πολλά εύκολα καλάθια και 18-18 είναι ενδεικτικό.

Η Μπασκόνια με ηγέτη τον Πουαριέ κι εκτελεστή τον Χίλιαρντ έκανε την αντεπίθεσή της, όμως οι Ρώσοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο να ελέγχουν το ματς, είτε με τρίποντα, είτε με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα. Ο Κάιλ Χάινς έκανε ως συνήθως τη βρώμικη δουλειά, ενώ ο Χίγκινς ήταν «δηλητηριώδης» από την περιφέρεια. Οι Ισπανοί ήταν επιπόλαιοι στις προσπάθειές τους κι έτσι 39-46, μάλλον ήταν δίκαιο σκορ για τα πρώτα 20 λεπτά.

Τα πράγματα αλλαξαν άρδην στην τρίτη περίοδο. Οι Ισπανοί έπαιζαν στα όρια του φάουλ, τα τρίποντα δεν έμπαιναν με την ίδια συχνότητα για τους Ρώσους, ενώ ο Βόιτμαν έκανε μαγικά πράγματα. Ο Γερμανός φόργουορντ ήταν εξαιρετικός και μαζί με τον Σενγκέλια, έβαλαν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Το 59-62 ύστερα από 30 λεπτά άφηνε τα πάντα ανοιχτά.

Ο Ματ Τζάνινγκ που δεν είχε φανεί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με δύο τρίποντα έβαλε μπροστά την Μπασκόνια με 65-62, πριν ισοφαρίσει ο Ντε Κολό. Ο Γάλλος μάλιστα με κλέψιμο έκανε το 67-69, δείχνοντας ψήγματα του ταλέντου του.

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει ελαφρύ προβάδισμα στο παιχνίδι, κάτι που φόρτωνε μ’άγχος τους γηπεδούχους, που επιχείρησαν πολλά σκοτωμένα σουτ, χωρίς κάποιο πλάνο ή σχέδιο. Οι Ρώσοι δεν το λέμε συχνά εμφανίστηκαν πολύ συγκεντρωμένοι και σκληροί στο πιο καθοριστικό σημείο του μτς και δίκαια πήραν τη νίκη, κάνοντας το 2-1 στη σειρά. Το τελικό 77-84 δίνει στην ΤΣΣΚΑ μεγάλο προβάδισμα, αφού δύο ματς μπολ για να κλειδώσει την παρουσία της και στο φετινό Final Four.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 39-46, 59-62, 77-84