Στο “Σινάν Ερντέμ” η Αναντολού Εφές έστησε το δικό της “πάρτι” από την γραμμή των τριπόντων. Eπικράτησε 80-71 της Μπαρτσελόνα, έκανε το 3-2 στη σειρά και πήρε το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο για το Final Four της Ευρωλίγκα, που θα διεξαχθεί στη Βιτόρια.

Σημειώνεται, πως η ομάδα του Εργκίν Αταμάν -που είχε συνολικά 17 εύστοχα τρίποντα και ποσοστό άνω του 80% στα δίποντα- επιστρέφει σε Final Four μετά το 2001. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Αντιθέτως, οι Καταλανοί θα μείνουν για 5η συνεχόμενη σεζόν εκτός τελικής φάσης.

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά και με τους Τόμιτς και Χάνγκα να είναι οι πρωταγωνιστές της πήρε ένα μικρό προβάδισμα (14-16). Η Εφές από την μεριά της, παρέμενε ζωντανή χάρη στην ευστοχία από τα 6,75μ. Το τρίποντο του Σίνγκλετον έγραψε για τους φιλοξενούμενους το +7 (21-28), με τον Πλάις να διαμορφώνει το 23-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά… τουλάχιστον μέχρι τα μισά. Ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός με τους Καταλανούς να προηγούνται (34-39). Ωστόσο, από το σημείο αυτό και έπειτα, οι γηπεδούχοι “ξύπνησαν”. Με όπλο τους την άμυνα και “βομβαρδίζοντας” από την περιφέρεια, πέρασαν μπροστά στο σκορ και τελείωσαν το ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το υπέρ τους 47-42.

Στο τρίτο μέρος ο ρυθμός έπεσε. Η Εφές συνέχισε να κρατάει στα χέρια της το προβάδισμα (51-48) και με τον Λάρκιν να “πατάει γκάζι” έκανε ξανά το +7 και το 57-50 (27’). Οι παίκτες του Πέσιτς προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τον Χάνγκα -γι’ άλλη μια φορά- μείωσαν στο -4 (61-57).

Με ένα σερί 7-0 της Εφές ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Μάλιστα στο 33′ το σκορ έγραψε +11 (68-57). Με αυτό το μαξιλαράκι ασφαλείας, οι γηπεδούχοι “πάτησαν φρένο”, ο Ερτέλ μείωσε (70-63), ωστόσο ο Λάρκιν δεν άργησε να απαντήσει για το +10 και το 73-63 (36’). Τα τελευταία λεπτά θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν και ως θρίλερ. Οι Καταλανοί από την περιφέρεια μείωσαν στο -4 (75-71, 39’) και έβαλαν… φωτιά στο ματς. Ή τουλάχιστον έτσι πίστεψαν αρκετοί. Μέχρι να “χτυπήσει” ο Μοερμάν στα 30¨ πριν τη λήξη και με τρίποντο να δώσει “ανάσα” στην ομάδα του (78-71). Έτσι, το τελικό 80-71 και το ροζ φύλλο αγώνος πήγε στους Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 47-42, 61-57, 80-71