Η Ζαλγκίρις τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο, όμως όταν σοβαρεύτηκε έφτασε στην άνετη επικράτηση με 89-70 απέναντι στην Τζουκίγια και έκανε το 1-0 στα playoffs του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα, όμως στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πολύ και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια βρισκόμενοι μόλις έναν πόντο πίσω (42-41).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και με ηγέτες τους Μπράντον Ντέιβις και Λέο Βέστερμαν πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Εντυπωσιακό στατιστικό ότι και οι δώδεκα παίκτες της Ζαλγκίρις σκόραραν, με τους Ντέιβις και Βέστερμαν να ξεχωρίζουν με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη για τους ηττημένους διασώθηκε ο Καντέρ με 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 69-58, 89-70.