Τη σειρά στα… μέτρα της έφερε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία κυριάρχησε στο Αβελίνο και με το 86-80 ισοφάρισε σε 2-2 της σειράς, γλιτώνοντας το απόλυτο «κάζο».

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι είδαν τον εγωισμό τους να πληγώνεται στην εντός έδρας ήττα, που έφερνε match point στους αντιπάλους τους κι έδειχνε να τους στέλνει στη «δαντική κόλαση».

Μπήκαν, όμως, πολύ δυναμικά στο Game 4 και προηγήθηκαν με 15-26 στην πρώτη περίοδο, διατηρώντας σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τον έλεγχο. Το παιχνίδι σε υψηλό τέμπο τους ευνόησε, παρά την φιλότιμη προσπάθεια της Αβελίνο στο δεύτερο ημίχρονο και τώρα έχουν τη δική τους ευκαιρία να τελειώσουν με τον «εφιάλτη».

Ο Τζέιμς Νάναλι ήταν ο ηγέτης της Αρμάνι, οδηγώντας τη με 28 πόντους και 10/16 σουτ, ενώ ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας πρόσθεσε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, οι 29 πόντοι με 6 ριμπάουντ του Χάρπερ δεν έφταναν.

Δεκάλεπτα: 15-26, 31-43, 55-64, 80-86