Με τον Μάικ Μπράμος σε εξαιρετικό βράδυ η Βενέτσια ξεπέρασε πολύ εύκολα το εμπόδιο της Τρέντο με 87-62 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παραμείνουν στην διεκδίκηση της νίκης μόλις για ένα δεκάλεπτο, όταν και το σκορ ήταν στο 16-14. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με αιχμή του δόρατος τον Μπράμο κατάφεραν να ξεφύγουν με 16 πόντους (40-24).

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ντε Ραφαέλε κυριάρχησαν και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη από την τρίτη περίοδο (59-39), ενώ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα και το μόνο που απέμενε να γίνει γνωστό ήταν το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο ομογενής φόργουορντ με 19 πόντους έχοντας 6/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαρκέζ Χέινζ με 23 πόντους. Στην αντίπερα όχθη διασώθηκαν οι Ντέβιν Μαρμπλ και Μπέτο Γκόμες που είχαν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 40-24, 59-39, 87-62.