Η φιναλίστ του τελευταίου Μουντιάλ βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, αφού μετά την ήττα από την Ουγγαρία, δεν την έπαιρνε για νέα γκέλα στο Όσιεκ επί της Ουαλίας. Η Κροατία στάθηκε στο ύψος της και με το 2-1 επί της Ουαλίας βρέθηκε προσωρινά ενός πολύ αμφίρροπου ομίλου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης πάλι ο Πέρισιτς εκμεταλλεύτηκε μία περίεργη φάση, με πολλά αμυντικά λάθη και με δεξί συρτό βολέ «εκτέλεσε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-0 (48’).

Η ομάδα του Ράιαν Γκιγκς ξύπνησε στο τελευταίο ημίωρο, όμως το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Μπρουκς, στην πρώτη της ήττα στην προκριματική φάση.

Την ίδια ώρα στο Ρέικιαβικ, η πολύ υπολογίσιμη Ισλανδία έδειξε ότι και σε αυτή την προκριματική φάση θα αποτελέσει πολύ σκληρό καρύδι. Ένα πολύ όμορφο γκολ του Γκούντμουντσον έφερε την νίκη με 1-0 επί της Αλβανίας (ο Έργκους Κάτσε μπήκε αλλαγή στο 67ο λεπτό) και με την δεύτερη νίκη της σε τρία παιχνίδια έπιασε Γαλλία και Τουρκία στις πρώτες θέσεις.