Ο Βασίλιε Μίσιτς έκανε πράγματα και θαύματα απέναντι στην Φενέρμπαχτσε και οδήγησε στη νίκη με 101-93 στην παράταση και η Αναντολού Εφές ισοφάρισε την σειρά των τελικών σε 1-1.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο συνεχόμενο break, όμως η άστοχη προσπάθεια του Μέλι και η τρομερή εμφάνιση του Σέρβου γκαρντ των “μπλε” έγειραν την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να βρεθούν στο +6 (14-20) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ οι εξαιρετικοί Γκούντουριτς και Ντίξον έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στην λήξη του ημιχρόνου (40-52).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αταμάν αντέδρασαν και “έκλεισαν” την ψαλίδα, με τον Μίσιτς να έχει πάρει “φωτιά” και τους “κίτρινους” να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο για τις δύο ομάδες και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, ενώ ο Μέλι αστόχησε στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σέρβος γκαρντ έκανε τα πάντα σωστά και χάρισε τη νίκη στους “μπλε” με 101-93.

Εντυπωσιακός ο Μίσιτς που είχε 30 πόντους, ενώ άλλους 19 πρόσθεσε ο Λάρκιν. Από την άλλη ξεχώρισαν οι Μέλι και Γκούντουριτς με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Κώστας Σλούκας σημείωσε double double με 11 πόντους και 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-52, 65-69, 86-86 κ.α., 101-93 παρ.