Ο πρώτος τελικός του ιταλικού πρωταθλήματος εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με την Βενέτσια να είναι καλύτερη τις λεπτομέρειες και να επικρατεί με 72-70 επί της Σάσαρι, που της έδωσε και το 1-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και βρέθηκαν μπροστά με 18-14 στην πρώτη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο προσπέρασαν με 29-37.

Στο δεύτερο μέρος το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με την ομάδα του Μπράμου να είναι πιο συγκεντρωμένη στο δεύτερο μέρος και να φτάνει στο 54-52, στο 30′. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η κάθε φάση έπαιξε τον δικό της ρόλο και ο ομογενής γκαρντ με τρίποντο λίγο πριν το τέλος έκανε το 71-70 και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη, με τον Χάινς να γράφει το τελικό 72-70.

Κορυφαίοι των νικητών οι Χάινς και Γουάτ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ άλλους 8 πρόσθεσε ο Μπράμος, που ευστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο. Στην άλλη πλευρά διακρίθηκαν οι ΜακΓκι και Τόμας με 19 και 13 πόντους για τον καθένα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 29-37, 54-52, 72-70.