Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Ρουμανία στο κλειστό του Ρέντη στον πρώτο τελικό του Silver European League.

Πλέον το έργο της Ελλάδας στον επαναληπτικό της Κυριακής είναι δύσκολο. Η γαλανόλευκη θα πρέπει να κυνηγήσει οπωσδήποτε τη νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο και να προβιβασθεί στην μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη αφού μείωσε στο τέταρτο σετ. Οι Ρουμάνοι έκαναν μια σημαντική ανατροπή αφού βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ και τελικά πήραν τη νίκη.

Η Εθνική μας είχε πάνω από 50% στην επίθεση αλλά ήταν χειρότερη τόσο στο μπλοκ (9 έναντι 13) και στο σερβίς όπου βρήκε 6 άσους έναντι 10 των Ρουμάνων.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνη όπου σημείωσε 27 πόντους, ενώ 19 σημειωσε ο Φράγκος. Σημαντική ήταν η βοήθεια και του Τακουρίδη με 12 πόντους, οι τρεις από μπλοκ.

Για τους Ρουμάνους 17 πόντους είχε ο Ματέι και 16 ο Μπαλεάν. Για τους φιλοξενούμενους ακόμη τρεις παίκτες (Γκεοργκίτα, Ατσιομπάνιτε, Μπάρθα) ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ομάδα που θα πάρει 2 νίκες κατακτά την πρώτη θέση.

Σε περίπτωση που οι ομάδες μοιραστούν τις νίκες (1-1) τότε παίζουν ρόλο τα σετ:

1. Με ίδια σετ στις νίκες (3-0 ή 3-1) παίζουν golden set
2. Με ίδια σετ στις νίκες (3-2) παίζουν golden set
3. Σε περίπτωση νίκης με 3-0 ή 3-1 και ήττας με 3-2 την πρώτη θέση παίρνει η ομάδα που έχει κατακτήσει τα δύο σετ στην ήττα.

Τα σετ 2-3 (25-20, 28-30, 25-20, 23-25, 10-15)