Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα των Νεανίδων είχε εξασφαλισμένη την άνοδο στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 και στον τελικό με την Φινλανδία έδωσε τα πάντα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο.

Οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη ηττήθηκαν με 63-56 και κατέκτησαν την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο τουρνουά.

Η Ελλάδα κατάφερε να προηγηθεί μόνο δύο φορές στο ματς (0-3, 1′ και 14-13, 8′) και παρόλο που πλησίασε αρκετά στο τέλος (45-42, 31′), οι παίκτριες του Λάκσο κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο.

Η Ιωάννα Κριμίλη μέτρησε 24 πόντους και η συνονόματη Χατζηλεοντή είχε 8 και 11 ριμπάουντ.

Για τις αντίπαλες, η MVP Κούιερ είχε 21 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Την τρίτη θέση και το χάλκινο πήρε η Τουρκία, που νίκησε την Σουηδία με 65-57.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα τα πράγματα ήταν ισορροπημένα, καθώς η Ελλάδα έμεινε κοντά στο σκορ (16-15, 10′). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ίδια, καθώς οι διεθνείς μας έμειναν μόλις στους 5 πόντους στη δεύτερη περίοδο, με την Φινλανδία να κάνει σερί και να φτάνει στο 31-18 (19′) και να φτάνει στο +15 στο ημίχρονο (35-20, 20′).

Οι αντίπαλες των Νεάνιδων είχαν τον έλεγχο (40-24, 23′), αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αφυπνίστηκε και συμμάζεψε την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (45-40, 30′). Οι παίκτριες του Γερεουδάκη μείωσαν κι άλλο (45-42, 31′), αλλά οι Φινλανδές κράτησαν το προβάδισμα κι έφτασαν στη νίκη (63-56).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-20, 45-40, 63-56.