Μια ανάσα από το να βρεθεί στους ισχυρούς στην κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ βρέθηκε ο ΠΑΟΚ με τον Μπάτε Μπορίσοφ να στερεί αυτή την δυνατότητα από τους νταμπλούχους Ελλάδας. Η σημερινά «ευρωπαϊκή» μέρα ήταν συναρπαστική με αρκετά γκολ, το «ορεκτικό» για το τι πρόκειται να ακολουθήσει ότι η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ξεκινήσει σε φάση ομίλων!

Άπαντες στον «δικέφαλο» του Βορρά παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον όλα τα αποψινά ματς για τον πρώτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ με την ομάδα του Άμπελ Φερέιρα να χάνει την ευκαιρία να βρεθεί στους ισχυρούς στην κλήρωση για τον τρίτο προκριματικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, η οποία στο πρώτο παιχνίδι αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την πολωνική Πιαστ Γκλίβιτσε στην έδρα της, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 23ο λεπτό της αναμέτρησης και ισοφάρισε με πέναλτι στο 82΄, κορυφώνοντας μέχρι τέλους την αγωνία. Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 87′, ήρθε και η απόλυτη ανατροπή, με τον Βολκόφ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, γράφοντας το 1-2 και «κλειδώνοντας» την πρόκριση για την ομάδα του.

Πλέον, ο Δικέφαλος θα βρεθεί στην κλήρωση της Δευτέρας (22/07) ως ανίσχυρος, έχοντας ως πιθανούς αντιπάλους τους Άγιαξ , Σέλτικ, Κοπεγχάγη, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, ΜΠΑΤΕ και ΑΠΟΕΛ.