Η Εθνική Ελλάδος μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12 πόντους, όμως έβγαλε ψυχή και με τρομερή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη με 68-55 απέναντι στην Φινλανδία και πήρε το εισιτήριο για την φάση των “8”.

Το παιχνίδι φαινόταν χαμένο, όμως η ψυχωμένη εμφάνιση της τελευταίας περιόδου έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην επική ανατροπή που πέτυχε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Το κακό ξεκίνημα ως γνωστό είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της Ελλάδας και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ (8-14), όμως η είσοδος του Νικολαΐδη φάνηκε να ξυπνάει τους συμπαίκτες του που έφτασαν στο 22-24. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έδωσε το δικαίωμα στους Φινλανδούς να ξεφύγουν με 13 πόντους (26-39) με τον Αμζίλ να παίζει καθοριστικό ρόλο.

Τα τρίποντα των Νικολαΐδη και Καράμπελα έβαλαν «φωτιά» καθώς έφεραν τη διαφορά στο -5 (48-53) επτά λεπτά πριν το τέλος. Ο Νικολαΐδης ήταν ασταμάτητος και με γκολ-φάουλ έφερε την Εθνική σε απόσταση σουτ (51-53) και ο Ρογκαβόπουλος με δύο μεγάλα τρίποντα έκανε την ανατροπή (57-53). Ο Νικολαΐδης είχε πάρει από το χέρι την Ελλάδα και την έφερε +6 (61-55) ενώ ο Σωτηρίου έκανε το +8 (63-55). Το τελευταίο λεπτό είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό 68-55 ήταν εντυπωσιακό σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο από χέρι.

Οι Νικολαΐδης,  Ρογκαβόπουλος και Σωτηρίου ήταν εντυπωσιακοί και έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην ανατροπή με 20, 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 8-14, 26-32, 39-51, 68-55.