Η Παρί ξεκίνησε τη… νέα εποχή χωρίς Νεϊμάρ μια «τριάρα» (3-0) στο ρελαντί απέναντι στην Νιμ, δείχνοντας πως είναι το αφεντικό και πάλι στη Γαλλία χωρίς να χρειάζεται ο Βραζιλιάνος.

Οι πρωταθλητές δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα να… πατήσουν το «γκάζι», έφτασαν άνετα στην επικράτηση απέναντι σε έναν υποδεέστερο αντίπαλο κι έκαναν επιτυχημένη πρεμιέρα για την νέα χρονιά μπροστά στο κοινό τους, την ώρα που το κοινό επιδιδόταν σε καθύβριση του μέχρι πρότινος ηγέτη τους, σε μια κίνηση που διόλου τους τιμά.Το… VAR ήταν εκείνο που θα πρόσφερε το πρώτο γκολ της χρονιάς για τους Παριζιάνους, με τον Πάμπλο Μαρτίνεθ να βρίσκει την μπάλα με το χέρι και τον Καβάνι να εκτελεί για το 1-0 στο 24ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Τούχελ ανέβασαν «στροφές», με τον Μπαπέ να ολοκληρώνει μια εξαιρετική ομαδική προσπάθεια με δυνατό σουτ στο 56′, ενώ το 3-0 σημείωσε με παρόμοιο τρόπο στο 69ο λεπτό ο Ντι Μαρία, 5 λεπτά αφού μπήκε στο χορτάρι.