Ο ΑΠΟΕΛ με επική εμφάνιση ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα και μετά το “διπλό” με 2-0 στην έδρα της Καραμπάκ και πήρε το εισιτήριο για τα play off του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ ή τον ΠΑΟΚ.

Οι Κύπριοι είχαν πολύ δύσκολη αποστολή πριν την έναρξη της αναμέτρησης μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα στην έδρα τους και τα κατάφεραν εξαιρετικά, αφού στο πρώτο μέρος δεν απειλήθηκαν και διατήρησαν εύκολα το μηδέν στην άμυνα. Όσων αφορά επιθετικά όλα λειτουργούσαν εξαιρετικά και κατάφεραν να προηγηθούν στο 34′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Βιτσέντι.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμενε το ίδιο, με τον Ούρος Μάτιτς να γράφει το 2-0 και να σφραγίζει την επική ανατροπή του ΑΠΟΕΛ και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Στα τελευταία λεπτά οι Αζέροι πίεσαν για την ισοφάριση, όμως δεν βρήκαν το γκολ που χρειάζονταν για να στείλουν το ματς στην παράταση και το εισιτήριο πήγε στους Κύπριους.