Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε ο Άγιαξ, αλλά φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα την Φένλο (4-1) ο «Αίαντας». Σημαντική νίκη για την Σπάρτα Ρότερνταμ 2-1 εκτός έδρας την Ντεν Χααγκ.

Μόλις ο Ζίγιες άνοιξε το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο «Αίαντας» δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει εκτός έδρας της Φένλο με 4-1. Μετά το γκολ του Ζίγιες στο φινάλε του πρώτου μέρους, ήρθε ο Τάντιτς με πέναλτι στο 49’ για να γράψει το 0-2, ενώ οι Χούντελααρ στο 66’ και Νέρες στο 77’ διαμόρφωσαν το 0-4, για να έρθει ο Λίνθορστ στο 89’ για να γράψει το τελικό 1-4.

Η Σπάρτα Ρότερνταμ προηγήθηκε από το πρώτο μέρος με 2-0 και άντεξε στην πίεση της Ντεν Χααγκ στην επανάληψη για να επικρατήσει με 2-1, με τα γκολ του Ραϊχί στο 26’ και στο 43’. Ο Ίμερς μείωσε για τους γηπεδούχους στο 79’.