Με την χρήση VAR ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 η Λεβάντε απέναντι στην Βιγιαρεάλ, με την ομάδα του Λόπεζ να σημειώνει δύο γκολ από την άσπρη βούλα.

Με το VAR θα τα έχουν δεδομένα στη Βιγιαρεάλ, καθώς αυτό ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την ήττα από την Λεβάντε! Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν μόλις στο 3′ με τον Μορένο, όμως από το 66′ μέχρι το 73′, είδαν τους γηπεδούχους να κερδίσουν δύο πέναλτι και να εκτελούν… τρία!

Για την ακρίβεια, στο 66′, ο ρέφερι αφού συμβουλεύτηκε το VAR έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αντρές Φερνάντες, απέκρουσε την εκτέλεση του Ρότζερ, όμως το VAR και πάλι ήταν με την Λεβάντε, καθώς δόθηκε επανάληψη μιας και ο τερματοφύλακας της Βιγιαρέαλ είχε βγει από την γραμμή του τέρματος. Ο Ρότζερ στη νέα εκτέλεση ευστόχησε ισοφαρίζοντας στο 68′ σε 1-1.

Εννέα λεπτά αργότερα ο ρέφερι της αναμέτρησης έδωσε δεύτερο πέναλτι στους γηπεδούχους! Την εκτέλεση ανέλαβε εκ νέου ο Ρότζερ που έστειλε και πάλι την μπάλα στην αριστερή γωνία κάνοντας και το 2-1.