Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Λιθουανίας και οδήγησε την Πορτογαλία στη νίκη με 5-1, με τον ίδιο να σκοράρει 4 φορές. Εύκολο βράδυ για Αγγλία και Γαλλία που δεν αντιμετώπισαν προβλήματα κόντρα σε Κόσοβο και Ανδόρα αντίστοιχα.

Οι Λιθουανοί κατάφεραν να υψώσουν ανάστημα μόνο για ένα ημίχρονο όταν και ισοφάρισαν το γκολ του Ρονάλντο στο 28′ με τον Αντριουσκεβίτσιους. Στην επανάληψη ο ηγέτης της ομάδας του Σάντος ανέλαβε δράση και έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο και με ακόμα 3 γκολ (σκόραρε και στο πρώτο μέρος) έφερε το σκορ στο 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Ουίλιαμ Καρβάλιο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο Ουέμπλεϊ οι Κοσοβάροι έκαναν την έκπληξη και μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα άνοιξαν το σκορ κόντρα στην Αγγλία, όμως η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς τα γκολ των Στέρλινγκ και Κέιν έφεραν αρχικά «τούμπα» το σκορ. Στην εξίσωση των σκόρερ μπήκε και ο Σάντσο που βρήκε δύο φορές δίχτυα και κάπως έτσι ήρθε το 5-1 στο πρώτο μέρος. Αρκετοί πίστεψαν ότι θα έρθει η «διάλυση» στην επανάληψη, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη με το Κόσοβο να συνεχίζει να παίζει ανοιχτά και να βρίσκει δύο γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο για το τελικό 5-3.

Ένα από τα πιο απρόσμενα αποτελέσματα ήρθαν από μία κοντινή μας χώρα, την Αλβανία, που «διέλυσε» με 4-2 την Ισλανδία και την έβαλε σε μπελάδες ενόψει της συνέχειας. Στο πρώτο μέρος ο Ντερμάκου άνοιξε το σκορ και έδειξε ότι η ομάδα του δεν έχει έρθει στο αγώνα απλά για την συμμετοχή. Στην επανάληψη βρήκε άλλα τρία γκολ με τους Χισάι, Ρόσι και Σικαλέσι και πέτυχε μία τεράστια νίκη.