Απίστευτα παιχνίδια στον 5ο όμιλο του Champions League… Η Νάπολι επικράτησε με 2-0 της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Λίβερπουλ, την ώρα που η Σάλτσμπουργκ έριχνε εξάρα (6-2) στη Γκενκ.

Νάπολι-Λίβερπουλ 2-0

Σε ένα παιχνίδι με μετρημένες κλασικές ευκαιρίες, χρειάστηκε ένα πέναλτι που δεν έγινε και μια απίστευτη ομαδική γκάφα από πλευράς Λίβερπουλ για να πάρει την καθαρή νίκη με 2-0 η Νάπολι.

Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 1-0 των «κόκκινων», παρά το γεγονός ότι οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Μέρτενς με πέναλτι στο 82’, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιορέντε με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 και χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Τρελός Χάλαντ, αέρας η Ζάλτσμπουργκ
Με πρωταγωνιστή τον επιθετικό, Ερλινγκ Μπράουτ Χάλαντ, η Ζάλτσμπουργκ έκανε κομμάτια από το πρώτο μέρος την Γκενκ (5-1), με τον 19χρονο Νορβηγό να γίνεται ο νεαρότερος στην ιστορία όλων των Κυπέλλων Ευρώπης που πετυχαίνει χατ-τρικ στο πρώτο μέρος. Ο μικρός σε ηλικία και τεράστιος σε διαστάσεις φορ, σκόραρε με τελείωμα μέσα από την περιοχή (2′), αριστερά πλασέ στην κόντρα (34′) και πάλι από κοντά (45′) και μπήκε στο κλειστό club με εκείνους που έκαναν χατ-τρικ στο ντεμπούτο τους στο Champions League.

Δύο ακόμα πιτσιρικάδες, οι Χουανγκ Λι-Τσαν (36′) και Σόμποζλαϊ (45+3′) έβαλαν και αυτοί γκολ στην ταλαίπωρη βελγική ομάδα, η οποία είχε μειώσει σε 3-1 στο 40′ με ωραίο πλασέ του Λουκουμί μέσα από την περιοχή.  Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν γινόταν να είναι ίδιος και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 52′ με κεφαλιά του Σαματά μέσα από την περιοχή σε 5-2, ενώ το τελικό 6-2 διαμόρφωσε στο 66′ ο αρχηγός της Ζάλτσμπουργκ, Ούλμερ, με αριστερό σουτ.