Η ΑΕΚ παρουσίασε κακό πρόσωπο απέναντι στην Μέγκα Μπέμαξ και ολοκλήρωσε τα φιλικά του Βελιγραδίου με ήττα (90-73).

Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να πάρει τα ηνία του αγώνα, βρίσκοντας λύσεις από Κακλαμανάκη και Ρέι.

Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο ξεκίνημα (12-9, 5’). Η Μέγκα Μπέμαξ κυριάρχησε στη συνέχεια και ανέβασε τη διαφορά, την ώρα που η ΑΕΚ ήταν άστοχη. Κάπως έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Σέρβους να έχουν double score (26-13).

Γιαννόπουλος και Λάνγκφορντ μπήκαν στην… εξίσωση του αγώνα, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μαζέψεη τη διαφορά (33-23, 15’). Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν λύσεις από Σιμόνοβιτς και Άσκεριτς, διατηρώντας το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (39-27, 18’). Η ΑΕΚ αντέδρασε όμως, χάρη στην άμυνά της και μείωσε σε 41-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με στόχο να μαζέψει τη διαφορά μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος. Και το πέτυχε, χάρη στην πολύ καλή άμυνά της (48-42, 24’). Ο Λάνγκφορντ μπήκε στην… εξίσωση του ματς και η ΑΕΚ πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ (50-47, 26’). Η άμυνα των Σέρβων όμως ανέβασε την πίεσή της. Και χάρη σε επί μέρους 13-4 η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (63-51, 29’). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου την απόδοσή τους, αλλά και τη διαφορά για το 67-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο της κατάστασης (73-59, 34’). Η Μέγκα Μπέμαξ συνέχισε να κρατάει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, παρά τις προσπάθειες της Ένωσης (79-66, 37’). Το σκηνικό έμεινε ίδιο ως το τέλος, με την Μέγκα να φτάνει στη νίκη και την ΑΕΚ να ολοκληρώνει τα φιλικά επί σερβικού εδάφους με ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 41-32, 67-51, 90-73.