Με γκολ στο τελευταίο λεπτό, η Σάλκε «υπέταξε» την Μάιντς με το τελικό 2-1 και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της Bundesliga!

Η Σάλκε είχε την ευκαιρία απέναντι στην χειρότερη άμυνα τους πρωταθλήματος (Μάιντς) να πετύχει κι εκεί που όλα έδειχναν… λιποθυμία, τελικά ήρθε η έκρηξη χαράς στο τέλος.

Παρότι το σενάριο του παιχνιδιού ήταν το ιδανικό με το 1-0 να έρχεται από τον Σερντάρ προς το τέλος του ημιχρόνου (41’), εντούτοις οι βασιλικοί μπλε «κάθισαν» στην επανάληψη.

Η Μάιντς που δεν είχε πια να χάσει τίποτα βγήκε μπροστά και κατάφερε να ισοφαρίσει με υπέροχο γυριστό σουτ του Ονισίβο (75’, 1-1), δείχνοντας έτοιμη να πάρει τον πρώτο της βαθμό φέτος μακριά από το σπίτι της.

Ωστόσο, ένα λεπτό πριν το τέλος ο εκπληκτικός φέτος Αμίν Χαρίτ με υπέροχη ενέργεια και μαεστρικό σουτ με το εξωτερικό που θύμισε Κουαρέσμα, έκανε το 2-1 (89’) και ανέβασε την Σάλκε στην κορυφή της Bundesliga παρέα με την Λειψία, αλλά με ένα ματς περισσότερο.