Το 3-1 στο Laver Cup έκανε η Team Europe έναντι της Team World, με τους Φέντερερ και Ζβέρεφ να επικρατούν των Σαποβάλοφ και Σοκ με 2-0 σετ.

Ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα Federer και Zverev, για να φτάσουν σ’ αυτή την «καθαρή» νίκη. Παρόλο που αντιμετώπισαν πρώτοι break point στο 3ο game, κράτησαν το σερβίς τους και έκαναν break αμέσως μετά, για να «ξεφύγουν» με 3-1.

Κέρδισαν το 1ο σετ με 6-3 και άνοιξαν με break και το 2ο σετ, στο οποίο προηγήθηκαν με 2-0. Οι Sock και Shapovalov κατάφεραν να κάνουν το break back και να ισοφαρίσουν στο 8o game, ενώ απέκτησαν και ένα ισχνό προβάδισμα στη συνέχεια, όταν σέρβιραν επιτυχημένα για το 5-4.

Οι Ευρωπαίοι στη συνέχεια χρειάστηκε να σβήσουν 6 set point για να φέρουν νέα ισοπαλία στο 5-5 και τελικά να κάνουν ακόμα ένα break, ανακτώντας το πάνω χέρι στο 6-5. Με επιτυχία σέρβιρε για τη νίκη ο Federer στο επόμενο game, «σφραγίζοντας» τον 3ο πόντο της Team Europe στο φετινό Laver Cup.