Το ελληνικό ερασιτεχνικό μπάσκετ ζει και βασιλεύει. Αγωνιστικά «παρατράγουδα» έλαβαν χώρα στο παιχνίδι μεταξύ Ίωνα και Γ.Σ Βόλου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο του Κυπέλλου ερασιτεχνικών σωματείου Βόλου, ο οποίος δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Σύμφωνα με όσα τονίζει το magnesianews.gr, η ομάδα του Γυμναστικού αποχώρησε πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό στην 4η περίοδο και με το σκορ στο 46-45 υπέρ των γηπεδούχων. Αιτία της αποχώρησης της ομάδας του Βόλου ο καταλογισμός φάουλ και τεχνικής ποινής στον Χατζόπουλο, με την οποία συμπλήρωνε πέντε. αλλά και τα γενικότερα παράπονα για την διαιτησία.

Πλέον, αναμένεται η συνεδρίαση-απόφαση της ΕΣΚΑΘ με ενδεχόμενη κατακύρωση του αγώνα στον Ίωνα και παράλληλο μηδενισμό του Γ.Σ. Βόλου.