Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να είναι ο κορυφαίος και να σκοράρει στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 70-66 της Ούνικς Καζάν και προκρίθηκε στον τελικό του Γκομέλσκι Καπ. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Προμηθέας.

Οι Πειραιώτες έφτασαν να προηγούνται με 13 πόντους στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως σε εκείνο το σημείο χαλάρωσαν αισθητά και έδωσαν το δικαίωμα στους “πράσινους” να μπουν ξανά στην διεκδίκηση της νίκης. Όμως ο Σέρβος σέντερ έδειξε την τεράστια ποιότητα που διαθέτει και δεν επέτρεψε στους Ρώσους να “κλέψουν” τη νίκη.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν αρκετά νωθροί στα πρώτα λεπτά και έδωσαν δικαίωμα στους Ρώσους να ξεφύγουν με 14-6 με συνεχόμενους πόντους του Τάιους. Σε εκείνο το σημείο ο Πάντερ ανέλαβε δράση και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (17-12) και να βάλει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι. Ο Αμερικανός ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και με το πρώτο τρίποντο των φιλοξενούμενων μείωσε σε 20-19, ενώ ο Παπανικολάου με ωραίο τελείωμα έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά με 22-24. Το παιχνίδι είχε πάρει την μορφή του ντέρμπι με τους δύο αντιπάλους να σκοράρουν συνεχώς και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Πάντερ σκόραρε ξανά για το 36-37 και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μπλατ μπήκαν με πολύ διάθεση και κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (38-42) με το τρίποντο του Πολ, όμως η απάντηση ήταν άμεση από τον Τζαμάρ Σμιθ για το 43-42. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με τον Ρούμπιτ να σκοράρει για το 47-52, ένα λεπτό πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Πρίντεζης πήρε το “όπλο” του και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 48-56.

Ο Ολυμπιακός βελτιωνόταν όσο το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος τους και έφτασε να προηγείται με 13 πόντους (48-61), όμως η ομάδα του Πρίφτη δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και με μπροστάρη τον ΜακΚόλουμ βρήκε τις λύσεις στο σκοράρισμα. Σε εκείνο το σημείο οι Ρώσοι έτρεξαν σερί 13-4 και μείωσαν στους 4 (61-65) μετά το καλάθι του Καϊμακόγλου. Το κάρφωμα του Κουζμίνσκας έκανε το 61-67, όμως στην συνέχεια κάποιες απροσεξίες στην άμυνα έδωσαν το δικαίωμα στους “πράσινους” να πετύχουν το 5-0 και να βρεθούν σε απόσταση αναπνοής (66-67). Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 66-70 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πρίντεζης και Πάντερ με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ πολύ σημαντική ήταν και η βοήθεια που προσέφερε ο Μιλουτίνοφ με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-37, 48-56, 66-70.
ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Καϊμακόγλου 9 (1), Κολεσνίκοφ, Ουζίνσκι 2, Κλιμένκο 4, Τάιους 10, ΜακΚόλουμ 11, Πάρσον 2, Μάντζαρης 3, Σμιθ 17 (3), Μόργκαν 8.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Χαπ, Ρούμπιτ 6, Κουζμίνσκας 4, Παπανικολάου 7, Πρίντεζης 18, Μιλουτίνοφ 10 (13ριμπ.), Κόνιαρης, Πολ 3 (1), Πάντερ 14 (2), Τσέρι, Σπανούλης 8 (2).