Το Ρέθυμνο δεν χρειάστηκε να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και πήρε εύκολα το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά τη νίκη με 81-62 επί του Παπάγου.

Πλέον η δεύτερη φάση της διοργάνωσης είναι γεγονός και οι Κρητικοί έδειξαν να ξεπερνούν την ήττα στο πρωτάθλημα και να ανακάμπτουν στο Κύπελλο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από πολύ νωρίς τα ηνία στο παιχνίδι και έφτασαν άνετα στο +15 (8-23) στο 8′ και παρουσίασαν ένα συμπαγές σύνολο που δεν θα επέτρεπε να χάσει την πρόκριση.  Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 28-39, αλλά το 10ο τρίποντο έφερε το 28-45, με το 31-45 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Κρήτης συνέχισε να ευστοχεί από μακρινή απόσταση, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της (40-65 στο 27’). Από κει και πέρα, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου «κατέβασαν ταχύτητα», με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 62-76 στην 4η περίοδο, όμως το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στο Ρέθυμνο Cretan Kings με σκορ 62-81.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Φράνκαμπ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Γουίλιαμς. Στην αντίπερα όχθη οι Μπασδέκης και Κυρίτσης διασώθηκαν με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 31-45, 48-67, 62-81.
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης 2, Κοντολάτος, Τρίχας 3(1), Κυρίτσης 12(1), Χρυσός 6, Ρεγκούζας 2, Αγγελόπουλος 2, Τσιτσιγιάννης 10(1), Σώφρονας 9(1), Μπασδέκης 15(3), Κώτσης 1, Καρακατσάνης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Γκάρετ 3(1), Γουίλιαμς 13(2), Χριστοδούλου 5(1), Χότον 9, Κουρέπης, Μαραγκάκης 3(1), Καμπερίδης 1, Γαρέζος 3(1), Χάρις 9(3), Γκόρντον 3, Ραζής 6(2), Φράνκαμπ 26 (6).