Ο Ολυμπιακός επικράτησε με με 20-8 της Γλυφάδας και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής κατηγορίας γυναικών.

Τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα, παίρνοντας νωρίς το προβάδισμα, ενώ στο ημίχρονο απέκτησαν αέρα 7 τερμάτων (12-5). Η Γλυφάδα δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με τον αγώνα να λήγει 20-8.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Νικόλ Ελευθεριάδου με 4 τέρματα. Με τη νίκη αυτή, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τους έξι βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα έμεινε στους 3 βαθμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 20-8

Τα οκτάλεπτα: 6-2 , 6-3 , 5-2 , 3-1

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 4, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 3, Δούλη, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Δουρέκα, Φουντωτού 2, Σιούτη 1

Γλυφάδα (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου Π., Κοσμά, Γιαμπασάκου, Μαμόγλου 2, Κόλλια 2, Αντωνιάδη 1, Γρηγοροπούλου, Κοκκινάκη, Μαστρόκαλου 1, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 2, Καρυτσά, Θωμοπούλου, Χριστοδούλου

Πρώτη νίκη για τη Βουλιαγμένη
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής κατηγορίας γυναικών σημείωσε η Βουλιαγμένη που επιβλήθηκε 21-10 του Ρεθύμνου για τη δεύτερη αγωνιστική.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου που είχε ρεπό την πρώτη αγωνιστική πραγματοποίησε εκπληκτική πρώτη περίοδο, αποκτώντας ασφαλή διαφορά με 10-3, ενώ συνέχισε να έχει μεγάλη διαφορά σε όλο το παιχνίδι.

Το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό της ομάδας του Λαιμού, με το τελικό σκορ να λήγει 21-10 υπέρ των γηπεδούχων. Σημαντικό ήταν το στοιχείο ότι σκόραραν όλες οι παίκτριες της Βουλιαγμένη, με την Ξενάκη και την Ελληνιάδη να πετυχαίνουν από τέσσερα γκολ.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 21-10

Τα οκτάλεπτα: 10-3 , 3-3 , 5-3 , 3-1

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Μαυρωτά, Τσιμάρα 2, Κάιφα 1, Ελληνιάδη 4, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη 4, Νίνου 1, Κολοβού 1, Κοντονή 1, Διαμαντοπούλου 2, Μουστακαρία 1, Ρακιντζή 1, Γκίλλα 1, Καλαϊντζή 1, Κρασάκη

ΝΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδουράκης): Καραγιάννη, Μαλλιαρού, Κυριακάκη, Φραγκουλάκη 3, Γαβαλά 1, Φραγκελάκη, Συριανόγλου, Ζοφώλη 4, Παναγιωτάκη 1, Λιμπιτάκη Σ. 1, Λιμπιτάκη Α., Παντελιδάκη