Ο Ιωνικός ήταν άκρως ανταγωνιστικός στην Πάτρα, έβαλε δύσκολα στον Προμηθέα, όμως η προσωπικότητα του Μπαμπ βγήκε μπροστά στο τέλος και οδήγησε τον Προμηθέα στο 2Χ2 στο πρωτάθλημα (87-80).

Ο Δημήτρης Κατσίβελης μπήκε… ορεξάτος στο παρκέ και ο Προμηθέας κατάφερε να δημιουργήσει προβάδισμα στην αναμέτρηση (9-5, 5′). Ο Ιωνικός βρήκε λύσεις από Μπαρτ και Μαυροκεφαλίδη και μείωσε σε απόσταση βολής (17-14, 7′). Ο Προμηθέας προσπάθησε να φτιάξει διαφορά, αλλά ο Ιωνικός δεν το επέτρεψε, με τον Λόρενς να κρατάει κοντά στο σκορ την ομάδα του στο τέλος του δεκαλέπτου (28-25).

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στον Προμηθέα. Λόρενς και Σάφτενααρ με δικές τους προσπάθειες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (35-35, 14′). Οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν προβλήματα και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός, με Μαυροκεφαλίδη (40-42, 16′). Ο Λόρενς κρατούσε σε θέση οδηγού την ομάδα της Νίκαιας (44-47, 18′). Ο Έλις όμως φώναξε παρών και ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου για το 48-47.

Ο Λάνγκστον Χολ πήρε προσπάθειες και ο Προμηθέας δημιούργησε διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (55-47, 24′). Ο Λόρενς ήταν ο πιο ορεξάτος παίκτης του Ιωνικού, κρατώντας κοντά στο σκορ την ομάδα του (61-59, 28′). Κατσίβελης και Μπόγρης έδωσαν λύσεις στον Προμηθέα και οι Πατρινοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 (69-65).

Ο Κρις Μπαμπ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και ο Προμηθέας έφτιαξε διαφορά εκ νέου (77-72, 34′). Ο Έλις πλαισίωσε τον Μπαμπ και η διαφορά αυξήθηκε για τους γηπεδούχους (81-73, 36′). Ο Μπαρτ βγήκε μπροστά για τον ιωνικό, με την ομάδα της Νίκαιας να μειώνει (81-76, 37′).Η ποιότητα του Μπαρτ μίλησε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Ιωνικό να μειώνει σε απόσταση βολής (82-80, 43” για το τέλος). Ο Κρις Μπαμπ, όμως, με ένα μεγάλο σουτ 23” για το τέλος έφερε στο +5 την ομάδα του (85-80). Ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και πήρε τη νίκη, παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 48-47, 69-65, 87-80