Νέες διαμαρτυρίες στην Ισπανία (παρά την ύπαρξη VAR) όπου καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Λεβάντε σε μαρκάρισμα του Δημήτρη Σιόβα εκτός περιοχής, με τη Λεγανές να είναι έτοιμη να ζητήσει επανάληψη της αναμέτρησης.

Η Λεβάντε πριν βγει το ημίχρονο πήρε το προβάδισμα στην έδρα της Λεγανές, με τον Δημήτρη Σιόβα να μην φαίνεται πάντως να κάνει κάποια παράβαση, αλλά ακόμα και να ανατρέπει τον αντίπαλό του, το μαρκάρισμα γίνεται ξεκάθαρα έξω από την περιοχή.

Παρά το VAR που υφίσταται στην Primera Division, ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι υπέρ της Λεβάντε, που έκανε σε εκείνο το χρονικό σημείο το 0-1 και στο τέλος πήρε τη νίκη με 1-2.

«Δεν έχουμε ανταγωνιστεί επί ίσοις όροις και πρόκειται να ζητήσουμε να επαναληφθεί η αναμέτρηση από το λεπτό του ανύπαρκτου πέναλτι», ανέφερε μεταξύ άλλων η πρόεδρος Βικτόρια Παβόν.