Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μία μάχη σώμα με σώμα για τις δύο αντιπάλους. Ο Τζόρνταν Μίκι έκανε κυριολεκτικά πάρτυ στις δύο ρακέτες, όμως από την άλλη ο Μπράιαντ έκανε μεγάλη ζημιά στην ισπανική άμυνα. Ο Σφαιρόπουλος προσπάθησε να χαμηλώσει το τέμπο του αγώνα, όμως η Ρεάλ έτρεχε συνέχεια και η ομάδα του λαού ακολουθούσε. Το 22-22 μας προετοίμαζε για μία μονομαχία, που θα κρατούσε πολύ ώρα.

Η δεύτερη περίοδος το ματς έγινε περισσότερο physical, όμως αυτό δεν χαμήλωσε το δείκτη του σκορ. Οι Φερνάντεθ και Ράντολφ έκαναν πολλή δουλειά σ’άμυνα κι επίθεση, όπως το ίδιο έπραξε και ο Γουίλμπεκιν με σκορ και δημιουργία. Το firepower της Ρεάλ είναι πιο πλούσιο, όμως το 50-44, άφηνε τα πάντα ανοιχτά για το νικητή.

H Μακάμπι μπήκε με το γκάζι πατημένο στο δεύτερο ημίχρονο, έτρεξε σερί 12-0 και προηγήθηκε με 50-56 με το τρίποντο του Τζον Ντιμπαρτολομένο στο 23:49! Η αντίδραση της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν άμεση, ο Φακούντο Καμπάτσο έδωσε λύσεις στην επίθεση κάνοντας το 65-60 ωστόσο η Μακάμπι ισοφάρισε σε 65-65 στο 30′ με τον Κοέν, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Ο Ουίλμπεκιν πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 75-77, ο Γκάμπριελ Ντεκ έφερε το ματς στα ίσα στο 1:52 για το φινάλε (81-81) και ο Μίκι ισοφάρισε εκ νέου για το 83-83 στα 27″! Ο Ουίλμπεκιν σκόραρε με floater μπροστά στον Τζόρνταν Μίκι για το 83-85 όμως ο Κάρολ σκόραρε για τρεις στα 2.4″ και χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ!

Tα δεκάλεπτα: 22-22, 50-44, 65-65, 86-85