Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στην Euroleague, η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους υποδέχτηκε την Ρεάλ του Πάμπλο Λάσο, με την Λιθουανική ομάδα να καταθέτει ψυχή και… σκληρή άμυνα, φτάνοντας έτσι στην πρώτη της νίκη (1-2),με 86-73. Για την Ρεάλ ήταν η πρώτη φετινή ήττα.

Τρομερή εμφάνιση από τον Ζακ Λεντέι με 26 πόντους, τον ακολούθησε ο Χέις με 15.

Για την Ρεάλ ο Ράντολφ είχε 15.

Στο παιχνίδι:

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μπήκε… “φουριόζα” στο ματς και προηγήθηκε με 10-2 και 12-4 έχοντας ως μόνιμο εκτελεστή τον Χέις που είχε φτάσει στα μισά της περιόδου στους 12 πόντους. Η Ρεάλ δεν έμεινε άπραγη, ωστόσο, και 3′ πριν το φινάλε μείωσε σε -2 (14-12) με τον Λαπροβίτολα να έχει πέντε πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-15 υπέρ των Λιθουανών.

Καθ’όλη την διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έπαιζε στα όρια του φάουλ, ρίχνοντας… αρκετό “ξύλο” στην ομάδα του Λάσο.

Σε μια σχετικά ισορροπημένη περίοδο, η Ζαλγκίρις με καλή αμυντική παρουσία, κρατούσε χαμηλά την Ρεάλ, ενώ εκείνη επιθετικά διατηρούσε (σχεδόν πάντα) διαφορά άνω των 5 πόντων. Το ημίχρονο έκλεισε στο +4 (38-34) για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, με τους Γκριγκόνις (5π.)-Λεντέι (8π.) να ξεχωρίζουν. Από την μεριά της Ρεάλ οι Κάρολ-Ντεκ είχαν από 7 πόντους.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο Κάουνας και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ρυθμό και να παίρνουν προβάδισμα 4′ (47-50) το φινάλε της περιόδου. Στην συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς… χέρια και 10′ πριν το φινάλε η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε με προβάδισμα (57-60). Ο Κοζέρ που μπήκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι είχε φτάσει τους 6, ενώ ο Ράντολφ έκανε σπουδαία περίοδο, σταματώντας στους 12. Για την Λιθουανική ομάδα ο Χέις είχε 15, ενώ ο Λεντέι πρόσθεσε άλλους 10.

Σκληρό παιχνίδι, με αρκετές επαφές και… μπόλικο “ξύλο” στα πρώτα μισά του δεκαλέπτου, με την Ρεάλ να έχει το προβάδισμα και την Ζαλγκίρις να κυνηγά. Ακριβώς στο 5′ η Ζαλγκίρις έφερε το ματς στα ίσια (67-67) και στην συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ με 69-67 και 71-67. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Ζάλγκιρις έδειξε πιο ενεργητική και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με το Λεντέι να κάνει… συγκλονιστικό ματς! Ο Ουλάνοβας με σπουδαίο τρίποντο από τα 9 μέτρα έγραψε το 80-73 (1:30) και ο επίλογος γράφτηκε από τα χέρια του κορυφαίου Ζακ Λεντέι με 86-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-34, 57-60, 86-73.