Με ατσάλινη άμυνα στο δεύτερο μέρος, η Εφές πέρασε από την έδρα της Βαλένια (78-83).

Η τουρκική ομάδα μετά τα πρώτα 20 λεπτά επέβαλλε απόλυτα τον ρυθμό της, ουσιαστικά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τους Ισπανούς που προσπάθησαν αλλά ήταν πάνω… από τις δυνάμεις τους.

Η Βαλένθια θέλησε να αιφνιδιάσει την Εφές και τα κατάφερε όταν προηγήθηκε με 10-4 στο τρίτο λεπτό αλλά η τουρκική ομάδα απάντησε άμεσα και με ένα επιμέρους 12-4, προηγήθηκε με 14-16 στο έκτο λεπτό. Η ισπανική ομάδα πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα ώστε να κλείσει μπροστά την πρώτη περίοδο με 27-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βαλένθια είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του, η Εφές προσπάθησε να περάσει μπροστά αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ βρέθηκε μάλιστα και στο -7 (46-39) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αυτό το προβάδισμα δεν το κράτησε όμως η Βαλένθια η οποία είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η Εφές να κάνει ένα επιμέρους σερί 15-7 και να προηγηθεί με 53-54 στο 25ο λεπτό. Μάλιστα η τουρκική ομάδα έστειλε την διαφορά στου επτά πόντους (59-66) στο 28ο λεπτό και στους οχτώ (61-69), 23΄΄ πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε αρχικά με 67-74 στο 36ο λεπτό, με την Βαλένθια να έχει εγκλωβιστεί στην άμυνα της τουρκικής ομάδας. Αυτό είχε ως φυσιολογική εξέλιξη η Εφές να προηγηθεί με δέκα πόντους (71-81), όπου ουσιαστικά… τελείωσε την υπόθεση νίκη πριν το τελικό 78-83.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους οι Σιμόν (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Πίτερς (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Για τους Ισπανούς, ο Ντούμπλιεβιτς ήταν εξαιρετικός (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), αλλά δεν αρκούσε.