Παρότι είχε πολλές ευκαιρίες, χρειάστηκε να φτάσει στο 86’ και το πρώτο τέρμα του Ντε Γιόνγκ στο πρωτάθλημα, για να κερδίσει η Σεβίλλη τη Λεβάντε με 1-0, στην 9η αγωνιστική της La Liga.

Η Σεβίλλη κέρδισε 1-0 τη Λεβάντε στο «Σάντσεθ Πιχθουάν», στο τελευταίο χρονικά σημερινό παιχνίδι της ένατης αγωνιστικής στην Primera Division, με το εν λόγω αποτέλεσμα να δίνει τέλος στο σερί τριών αγώνων χωρίς «τρίποντο» στους νικητές και να τους στέλνει στην τέταρτη θέση, με 16 πόντους!

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι είχε ρυθμό και ένταση, είχε φάσεις και από τις δύο ομάδες, αλλά δεν είχε γκολ…

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-1 μόλις στο 8’, με τον Ρότζερ να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βάτσλικ, ενώ στο 29’ ήταν η σειρά του Αΐτορ να πει «όχι» στο σουτ του Ρεγκιλόν. Μάλιστα, οι Ανδαλουσιανοί σκόραραν στο 36ο λεπτό με τον Τσιτσαρίτο, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Σεβίλλη να επισκέπτεται πρώτη με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ στο 59’, αλλά τον Τσιτσαρίτο να μην μπορεί να νικήσει τον Αΐτορ, που μπλόκαρε το σουτ του, στο δεύτερο δοκάρι.

Αναποτελεσματική ήταν και η προσπάθεια του Νολίτο, μετά από εννιά λεπτά, ενώ ο Λοπετέγκι έκανε διπλή αλλαγή στο 71’ και λίγο έλειψε οι παίκτες που έβαλε να τον δικαιώσουν λίγο αργότερα…

Με τον Τόρες να βγάζει τη σέντρα και τον Ντε Γιόνγκ να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω από το τέρμα της Λεβάντε, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, στο 75ο λεπτό!

Ο Τόρες «σέρβιρε» ένα ακόμα γκολ, με ωραία κάθετη πάσα για τον Τσιτσαρίτο, ο οποίος πλάσαρε πάνω στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε… ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αΐτορ, τέσσερα λεπτά αργότερα.

Τελικά, η… λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 86ο λεπτό, με τον Νάβας να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Ντε Γι.όνγκ να πετυχαίνει με… ανάποδη κεφαλιά το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0!