Η Θέλτα είχε την ανούσια, όπως αποδείχτηκε, κατοχή, αφού η Αλαβές πέτυχε τα γκολ, πήρε τους τρεις βαθμούς και βρίσκεται πλέον στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού σε αντίθεση με την Θέλτα που συνεχίζει την καθοδική της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Βίγκο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 12ο λεπτό του αγώνα κατάφερε να σκοράρει. Ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και έτσι στο 28΄έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Άσπας να μην μπορεί να σκοράρει μέσα από την περιοχή. 6 λεπτά αργότερα η Αλαβές κέρδισε πέναλτι, αλλά και πάλι ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR πήρε πίσω την αρχική απόφαση του.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Θέλτα να έχει την κατοχή και τις ευκαιρίες, αλλά το σκορ να είναι 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και κόντρα στη ροή του αγώνα η Αλαβές άνοιξε το σκορ με πανέμορφη κεφαλιά του Μαγκαλάν, μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Λούκας Πέρεθ. Στο 65΄ της αναμέτρησης η Αλαβές έφτασε μία ανάσα από το 2-0, μιας και το σουτ του Λαγκάρντια απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Τελικά στο 90ο λεπτό του αγώνα η Αλαβές με γκολάρα του Πέρεθ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και κλείδωσε τη νίκη.