Ένα γκολ του Εκαμπί ήταν αρκετό για τη Βιγιαρεάλ, ώστε να φύγει με τη νίκη (1-0) από την έδρα της Εσπανιόλ, η οποία παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

«Απόδραση» από την Καταλονία για τη Βιγιαρεάλ!

Το «κίτρινο υποβρύχιο»… τορπίλισε (1-0) την Εσπανιόλ, η οποία έμεινε χωρίς νίκη για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική, με αποτέλεσμα να παραμείνει και στον… πάτο της βαθμολογίας. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Εκαμπί στο 17’.

Από νωρίς μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση η Βιγιαρεάλ και μάλιστα κατάφερε να βρει το γκολ με το Εκαμπί στο 17ο λεπτό. Έκτοτε, το ματς ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να είχαν καλές στιγμές εκατέρωθεν, αλλά το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Καλό ρυθμό είχε και το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να ήταν λίγο πιο πιεστικοί, με το «κίτρινο υποβρύχιο» να είχε αρκεστεί σε πιο παθητικό ρόλο. Ωστόσο, οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι η Βιγιαρεάλ έφυγε με τη νίκη.