Γράφει ιστορία ο Προμηθέας.. επικράτησε 78-69 της Βίρτους Μπολόνια του Τεόντοσιτς, υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα στο Eurocup.

Με το “καλησπέρα” ο Προμηθέας μπήκε σε θέση οδηγού στο ματς. Ο Λίποβι ανέλαβε δράση και οι Πατρινοί πήραν τα ηνία (8-0, 2’). Η Βίρτους προσπάθησε να μειώσει με τον Τεόντοσιτς (13-6, 4’). Ο Προμηθέας όμως είχε απαντήσεις και χάρη σε Λίποβι και Φίλερ έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-8, 7’). Ο Τεόντοσιτς ήταν ο μόνος που έδινε λύσεις στην Βίρτους, όμως ο Προμηθέας κράτησε το διψήφιο προβάδισμα με τον Χολ (24-14).

Η Βίρτους μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε με τον Μάρκοβιτς (24-19, 11’). Ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση, χάρη στην παρουσία του Κατσίβελή (29-21, 14’). Οι Ιταλοί είχαν βρει ρυθμό όμως και με τον Χάντερ να μπαίνει στην… εξίσωση η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (31-30, 15’). Ο Κατσίβελης με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Προμηθέα (34-30, 16’). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς είχαν βρει ρυθμό όμως. Ο Ουίμς φώναξε παρών και με τον Μπάλντι Ρόσι να σκοράρει για το 36-38, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Ουίμς και Γκέινς μπήκαν ζεστοί στο ματς και η Βίρτους κατάφερε να… χτίσει διαφορά (39-44, 23’). Η άμυνα των παικτών του Γιατρά ανέβασε στροφές και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση… βολής με τον Μπαμπ (44-45, 26’). Ο Δημήτρης Αγραβάνης ανέλαβε δράση και ο Προμηθέας πήρε τα ηνία (48-47, 27’). Ο Μπαμπ φώναξε παρών και ο Προμηθέας πήρε διαφορά (53-49, 29’). Όχι για πολύ όμως, καθώς η Βίρτους με επί μέρους 5-0 από Τεόντοσιτς και Ουίμς έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα (53-54).

Ο Λάνγκστον Χολ ανέλαβε δράση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και ο Προμηθέας πήρε και πάλι τον έλεγχο (62-58, 34’). Ο Χολ ήταν ο παίκτης που οργάνωνε το παιχνίδι των Πατρινών και με δικές του προσπάθειες έφερε την ομάδα του στο +6 (70-64, 38’). Ο Κασελάκης μίλησε σε κρίσιμο σημείο και ο Προμηθέας πήγε στο +9 (73-64, 1’28’’ για το τέλος). Οι Προμηθείς ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε, φτάνοντας σε μια σπουδαία επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 36-38, 53-54, 78-69