Η Βιγιαρεάλ φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Αλαβές (4-1) και βρέθηκε στην 3η θέση της Πριμέρα, δείχνοντας ότι φέτος μπορεί να κάνει σπουδαία πράγματα, εν αντιθέσει με την κάκιστη περσινή της πορεία. Το αποτέλεσμα είναι απόλυτα δίκαιο βάσει εικόνας, αν και το σκορ διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά.

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με τον Εκαμπί, ο οποίος θα ήταν ένα από τα πρόσωπα του αγώνα. Η Αλαβές κατάφερε να ισοφαρίζει αρκετά νωρίς στην επανάληψη, στο 50ο λεπτό με τον Πέρεζ και αυτό φαίνεται ότι… εκνεύρισε τους γηπεδούχους. Το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 66ο λεπτό και πάλι με τον Εκαμπί, ενώ στο 84ο ο Μορένα… καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο Οντιβέρος απλά στο 91ο λεπτό έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα.

Η Βιγιαρεάλ ανέβηκε στην 3η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η Αλαβές έμεινε στην 12η με 11 βαθμούς.