Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 1-6 και 4-9. Από εκείνο το σημείο οι Κηφισιώτες έκαναν σερί και ισοφάρισαν σε 9-9 αναγκάζονταν τον προπονητή του Παναθηναϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια έκανε σερί 8-2 και πήρε και πάλι σημαντικό προβάδισμα με 11-17. Το «τριφύλλι» δεν έχασε σε κανένα σημείο το μεγάλο προβάδισμα πυο είχε και κατέκτησε το πρώτο σετ με 18-25.

Ο Παναθηναϊκός με την ψυχολογία στα ύψη έφτασε στο 5-9 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Κηφισιά προσπαθούσε να μειώσει ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε την απάντηση σε κάθε σερί της. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασαν στο 17-21 ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν σε 22-23 και να μπουν στη διεκδίκηση του σετ. Ο Παναθηναϊκός έκανε όμως σερί και πήρε το σετ με 22-25 και σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς στο τρίτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-10 αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων ισοφάρισε σε 10-10 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά ξανά με 10-12. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάτησε και πάλι γκάζι και ξέφυγε με 15-20 και πήρε τελικά το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 22-25, 21-25)