Η Λεβάντε ήταν εντυπωσιακή, έβαλε φρένο με εντυπωσιακό τρόπο στο σερί της Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε εύκολα 3-1 εντός έδρας.

Η χειρότερη Μπαρτσελόνα της σεζόν ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από τη Λεβάντε και περιμένει… γκέλες της Ρεάλ και της Ατλέτικο για να παραμείνει στην κορυφή της LaLiga. Τι και αν προηγήθηκε στο σκορ με αμφιλεγόμενο πέναλτι του Μέσι, υπέπεσε σε πολλά λάθη και είδε το σερί των πέντε νικών να σταμάτα στη Βαλένθια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν, αλλά στο 29′ ο Γκριεζμάν  έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Η Μπαρτσελόνα πίεση και στο 38′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σεμέντο. Βέβαια, οι γηπεδούχοι… φωνάζουν γιατί στην αρχή της φάσης ο Γκριεζμάν ήταν οφσάιντ, ωστόσο δεν έγινε χρήση VAR. Ο Μέσι δεν αστόχησε και πέτυχε το 1-0. Μάλιστα, λίγο αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη, αλλά ο Φερνάντεθ έσωσε! Στην επανάληψη το σκηνικό είχε έναν πρωταγωνιστή, τη Λεβάντε. Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί και σε επτά λεπτά πέτυχαν τρία (!) γκολ. Στο 61′ ο Καμπάνια πέτυχε το 1-1, στο 63′ ο Μαγιοράλ το 2-1 και στο 68′ ο Ραντόγια το 3-1. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 75′ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Γκριεζμάν λόγω οφσάιντ. Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν άλλαξε και η Λεβάντε πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη!