Σπουδαία νίκη για την Χίμκι, η οποία επικράτησε ολοκληρωτικά στο ντέρμπι της VTB, κόντρα στην Ούνικς Καζάν, με το τελικό σκορ να γράφει 109-83.

Η Χίμκι μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και μετά το 29-16 του πρώτου δεκαλέπτου, «έτρεξε» σερί 17-0 στη δεύτερη περίοδο για να αποκτήσει προβάδισμα 17 πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (57-40). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα ρόλο οδηγού, για να φτάσουν στο τελικό 109-83.

Η Χίμκι, που παρέμεινε στη κορυφή ως αήττητη με ρεκόρ 6-0, είχε σε πρώτο πλάνο τους Αλεξέι Σβεντ (24 πόντοι, 8 ασίστ) και Ντέβιν Μπούκερ (21 πόντοι), ενώ από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (4-3) πάλεψε ο Έρικ ΜακΚόλουμ (18 πόντοι, 4 ασίστ). Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έμεινε στο παρκέ για 14:23″, χωρίς να σκοράρει.