Ο ΑΠΟΕΛ είναι ζωντανός. Οι γηπεδούχοι με τρομερή ανατροπή στο 88′ πήραν τη νίκη κόντρα στην Καραμπάγκ και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του α’ ομίλου του Europa League.

Το ματς

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλά στα πρώτα λεπτά, αλλά τελικά η Καραμπάγκ τον αιφνιδίασε και μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μεντβέντεφ από κοντά στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν αλλά δυσκολεύονταν στο να απειλήσουν την εστία της Καραμπάγκ.

Κόντρα στη ροή του ματς και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήγαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά η κεφαλιά του Μίτσελ πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ έκανε το 1-1, όμως το τέρμα του Πάβλοβιτς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο AΠΟΕΛ έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία με την προσπάθεια του Ιωάννου να ανακόπτει ο Μπέγκοβιτς με τρομερή επέμβαση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο 0-2 τόσο στο 51 όσο και στο 56 όμως ο Μπέλεκ έκανε δύο εκπληκτικές επεμβάσεις.

Αφού λοιπόν δεν έγινε το 0-2 ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο 59ο λεπτό με εκπληκτική κεφαλιά – ψαράκι του Λούκας.

Στο 88′ και ενώ όλα φαινόντουσαν να τελειώνουν ο Εφραίμ έκανε το 2-1 και έβαλε τον ΑΠΟΕΛ σε τροχιά πρόκρισης.