Η Φενερμπαχτσέ ξύπνησε αγωνιστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο κι ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες, κέρδισε τη Μπάγερν με σκορ 90-82. Για τους Τούρκους καλοί ηταν οι Γουίλιαμς (19π.), Ντε Κολό (12π.) και Σλούκας (13π.). Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λούτσιτς με 14.

Η πρώτη περίοδος δεν διεκδικεί φάνες ποιότητας, καθώς η Φενέρμπαχτσέ μπήκε δυνατά μεν, όμως ήταν ξανά άστοχη στην επίθεση. Ο Κώστας Σλούκας για την ώρα δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι κι αυτό επηρεάζει, όλη τη λειτουργία του συλλόγου. Η Μπάγερν με τον Λούτσιτς σημαιοφόρο, έμεινε κοντά στο σκορ, αφού το 18-15 δεν την χάλασε καθόλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως αμυντικά έχασαν τη συνοχή τους. Οι Μονρό, Ζίπσερ και Κόπονεν έκαναν ζημιά κι αν δεν υπήρχε ο Ντε Κολό η Φενέρ θα ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Το 40-39 βόλευε καλύτερα τη Μπάγερν, που ένιωθε καλά…

Η Μπάγερν δεν μάσησε από το ξύλο των Τούρκων στην τρίτη περίοδο και με τον Μάοθντο Λο να ξυπνάει στην επίθεση, έκανε την ανατροπή με σκορ 45-46. Ο Ομπράντοβιτς δεν μπορούσε να βρει ενα σχήμα κι έκανε συνέχεια αλλαγές. Ο Κινγκ με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 61-62 και η Φενέρ ήταν φανερά σε πρόβλημα.

Η γηπεδούχος ομάδα φάνηκε ν’αφυπνίζεται από το προβάδισμα των Γερμανών και με πρωταγωνιστή τον Γιαν Βέσελι, αλλά και τον Κώστα Σλούκα, έφερε τούμπα την αναμέτρηση και το 72-66 ήταν γεγονός. Το μομέντουμ είχε αλλάξει, το γήπεδο ξύπνησε και η Μπάγερν δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να κάνει το μπαμ. Η Φενέρ με περίσσια δυσκολία, έφτασε στη δεύτερη νίκη της στη φετινή Euroleague με σκορ 90-82 κι μπορεί ν’ανασάνει κάπως καλύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-39, 61-62, 90-82