Το Περιστέρι winmasters προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά από 16 ολόκληρα χρόνια, με το αγχωτικό αλλά νικηφόρο 57-51 επί του Ήφαιστου στο «Ανδρέας Παπανδρέου»!

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πανηγύρισε την επιστροφή στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου έπειτα από το 2004, όταν είχε αγωνιστεί στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης που διεξήχθη στη Λαμία και ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 69-67.

Εκεί περιμένουν ήδη ο Διαγόρας Δρυοπιδέων και η ΑΕΚ ενώ εκκρεμεί ο νικητής του ζευγαριού Προμηθέας – Παναθηναϊκός (10/11).

Ο αγώνας

Ο Ήφαιστος προσπάθησε να πάει το παιχνίδι σε χαμηλό ρυθμό και να μην αφήσει τους γηπεδούχους να τρέξουν το γήπεδο ενώ ο Βλαντ Μολντοβεάνου φορτώθηκε με δεύτερο φάουλ μόλις στο 4:13 και πέρασε στον πάγκο. Οι νησιώτες ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και πέτυχαν πέντε συνεχόμενους πόντους για το 8-10 στο 6′ ενώ το τρίποντο του Τζέρι Σμιθ έκανε το 8-13 για τον Ήφαιστο. Ο Τσαϊρέλης ανέβασε τη διαφορά στο +8 (9-17) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-22 για τον Ήφαιστο που είχε ως κορυφαίο σκόρερ τον Σμιθ (10π., 7/7 βολ, 0/3 δίπ., 1/3 τρίπ).

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ανέβασαν την απόδοση τους στη συνέχεια μειώνοντας σε 20-22 στο 15′, την ώρα που ο Ήφαιστος Λήμνου είχε 0/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 4 λάθη στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου! Το Περιστέρι πίεσε όμως οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-29. Σε αυτό το διάστημα οι Περιστεριώτες είχαν 1/10 τρίποντα ενώ ο Ήφαιστος κυριάρχησε στα ριμπάουντ (16-22).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από την πρώτη περίοδο με τον Μπλέικ (32-31, 24′), εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές και το επιθετικό πρόβλημα του Ήφαιστου φτάνοντας στο +12 (49-37, 32′)! Παρ’ όλα αυτά το Περιστέρι έμεινε για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι και ο Έβανς έριξε τη διαφορά στους έξι (52-46) όμως έκανε λάθος σε κρίσιμο σημείο έπειτα από την άμυνα του Μορέιρα… Εν τέλει οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 57-51 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.