Το γκολ που πέτυχε η Ατλέτικ Μπιλμπάο λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης (88′), ήταν ικανό για να της χαρίσει την νίκη κόντρα στην Λεβάντε και παράλληλα αναρριχήθηκε στην 6η θέση της φετινής La Liga.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχτηκε στο «San Mames» τη Λεβάντε. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν ευκαιρίες με τους Μουνιαίν (8′-15) και τον Ραούλ Γκαρσία στο 31ο λεπτό ωστόσο ο Φερνάντεζ κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Στην πρώτη της ευκαιρία στην αναμέτρηση η Λεβάντε πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Πόστιγκο να νικάει τον Σίμον, για το 0-1 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο είχε την κατοχή και ισοφάρισε στο 57′ με δυνατή κεφαλι του Μουνιαίν μετά από σέντρα του Κάπα. Μετά το 1-1 οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 88ο λεπτό, ο Κάπα με σουτ έξω από την περιοχή έδωσε τη νίκη στη Μπιλμπάο που ανέβηκε στην 6η θέση.