Και όμως συνέβη και αυτό στο ΝΒΑ… Ο Ντρέιμοντ Γκριν επέστρεψε στα παρκέ μετά από πέντε αγώνες και αποβλήθηκε στο 4ο δεκάλεπτο με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές.

Η επιστροφή του Ντρέιμοντ Γκριν στην αγωνιστική δράση δεν στέφθηκε με επιτυχία για τον ίδιο και την ομάδα του, αφού οι μεν Γουόριορς ηττήθηκαν με 108-122 από τους Τζαζ, ο δε Γκριν αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή από τον αγώνα.

Ο φόργουορντ/σέντερ των «Πολεμιστών» διαφώνησε αρχικά για ένα φάουλ πάνω στον Μάικ Κόνλεϊ που του χρέωσε ο διαιτητής και δέχθηκε την πρώτη τεχνική ποινή. Ωστόσο, στη συνέχεια δεν σταμάτησε να διαμαρτύρεται και δέχθηκε και το δεύτερο «Τ», που συνεπαγόταν την αποβολή του από το παρκέ.

Μέχρι εκείνο το σημείο ο 29χρονος είχε προλάβει να συνεισφέρει 4 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 22 λεπτά συμμετοχής.