Η Ανατολού Εφές πέρασε από το Μεντιολάνουμ Φόρουμ, επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 76-81. Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ο «go to guy» για τους Τούρκους, σημειώνοντας 17 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Πλάις  (14π.) και Σίνγκλετον (11π.). Για τους γηπεδούχους οι Ροντρίγκεζ και Μίτσοφ με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η αναμέτρηση είχε αρκετό ξύλο κι αυτό ίσως να ήταν προς τιμήν της Μιλάνο. Η Εφές είναι ομάδα που στηρίζεται στην επίθεσή της κι αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο. Ο Σέρχι Ροντρίγκεζ ήταν καλός παραγωγικά, όμως από την αντίπερα όχθη οι Πλάις και Πίτερς, ήταν οι ex factor στην αρχή τουλάχιστον. Το 17-16 δεν έλεγε και πολλά, αφού το ντέρμπι θα συνεχιζόταν μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έγινε μία μάχη ολκής. Η Εφές με τον Λάρκιν άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι έχοντας πολλές επιλογές στην επίθεσή τους, έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι. Ο Μπομπουά είχε καιρό να κάνει καλό παιχνίδι κι αυτό είχε αντίκτυπο στην ομάδα του. Ο Γάλλος γκαρντ έκανε step up, την ώρα ου ο Μίτσιτς ήταν εκτός αγώνα. Το 39-41 έγινε με δικές του βολές και μπορούμε πως το σκορ έστω και στις λεπτομέρειες ήταν δίκαιο.

Η τρίτη περίοδος ήταν μοιρασμένη για τις δύο ομάδες. Η Εφές είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, ελέω Πίτερς και Λάρκιν, όμως το Μιλάνο με τους Μακ και Μίτσοβ, ισορρόπησε την κατάσταση. Οι Ιταλοί είχαν πολύ άγχος στο συγκεκριμένο παιχνίδι κι αυτό τους έβγαινε στην επίθεση. Αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η φιλοξενούμενη ομάδα και το 60-62 δεν την χαροποίησε σε μεγάλο βαθμό.

Η τελευταία περίοδος είχε πολύ ξύλο, το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού και το 6-6 ύστερα από έξι λεπτά, έδειχνε την πίεση και το άγχος Ιταλών και Τούρκων. Πολλά χαμένα τρίποντα, κακές πάσες και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Ο Σέιν Λάρκιν ξέρει πως να παίρνει ευθύνες πάνω του, αυτό έκανε και το 68-73 ήταν δικό του έργο. Ένα τρίποντο του Νέντοβιτς έκοψε τη διαφορά στους δύο πόντους, όμως ο Σίνγκλετον απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ξαφνικά το Μεντιολάνουμ Φόρουμ σίγησε. Ο Ροντρίγκεζ ευστόχησε σ εδύσκολο σουτ, όμως το 74-77 έκανε φαβορί την Εφές. Τελικά με τέσσερις βολές του Λάρκιν η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και το 76-81 έδωσε την όγδοη νίκη στη φιναλίστ της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-41, 60-62, 76-81